Nietypowe formy oświetlania wnętrz


Nie bez powodu festiwale świateł cieszą się tak wysoką popularnością. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu lamp możemy zyskać nietypowe, unikatowe efekty, które z pewnością zachwycą nasze oko. Dokładnie ta sama zasada ma miejsce w mieszkaniu. Oświetlenie domu to nie tylko funkcjonalność, ale i forma dekoracyjna. Zwykła, jedna sufitowa lampa często nie wystarcza. Całe szczęście w internecie oraz korzystając z pomocy profesjonalistów, możemy użyć prostych, a zarazem funkcjonalnych trików, ożywiających wnętrze i nadających mu niebanalny klimat. Przedstawmy kilka z nich. Krzesła do restauracji

Zacznijmy od salonu. Często jest on nazywamy sercem domu, gdyż to właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną, przyjaciółmi, czytając książki czy po prostu odpoczywając. Korzystając z pojedynczej lampy sufitowej rezygnujemy więc z wprowadzenia do tego pomieszczenia odrobiny przytulności i bezpieczeństwa. A wystarczy dodać parę innych, mniejszych źródeł światła, by zyskać na jakości. Mogą to być zwykłe duże lampy stojące, rozmieszczone w różnych strefach, a także dodatkowe małe oświetlenie ścienne, do wyeksponowania poszczególnych elementów naszego wnętrza, jak kwiaty czy obrazy. W pokoju dziennym niezwykle popularne jest wydzielenie odpowiedniej strefy relaksu, która wymaga osobnego podejścia. Tutaj również przyda się duża stojąca lampa z kloszem. Powinna być ona wyposażona w żarówkę z ciepłym światłem, taka barwa wpływa korzystnie na nasz poziom relaksu i odprężenia. Do nietypowych dekoracyjnych źródeł światła w salonie wykorzystać możemy również neony oraz podświetlenia obrazów oraz liter.

Trochę inaczej powinniśmy podejść do oświetlenia w kuchni. Tu oprócz lampy sufitowej przydadzą się mniejsze lampki halogenowe albo taśma led, umieszczona w okolicy blatu, przy którym wykonujemy wszystkie wymagające precyzji kuchenne czynności. Oprócz tego w części jadalnej przydać się może oświetlenie górne, skierowanie prosto na blat stołu. Jeśli zaś jesteśmy właścicielami salonu z aneksem kuchennym, w przypadku aranżacji oświetlenia warto zwrócić szczególną uwagę na rozdzielenie tych pomieszczeń.

Zobacz polecane: oświetlenie ogrodowe.